+421 356 450 011 info@fontionnel.sk

Blog

Novinky z ekonomickej a účtovnej oblasti

Ochrana duševného vlastníctva – nehmotný majetok firmy.

Ochrana duševného vlastníctva – nehmotný majetok firmy.

Ochrana duševného vlastníctva – nehmotný majetok firmy.

V súčasnej dobe nehmotný majetok firmy, ktorý je súčasťou duševného vlastníctva, tvorí čoraz väčšiu časť majetku obchodných spoločností. Obchodovanie s chráneným menom…

1109
13.november 2015

V súčasnej dobe nehmotný majetok firmy, ktorý je súčasťou duševného vlastníctva, tvorí čoraz väčšiu časť majetku obchodných spoločností. Obchodovanie s chráneným menom je v dobe internetu neoddeliteľnou zložkou obchodnej politiky, nielen veľkých medzinárodných firiem ale aj stredných a menších podnikateľov. Pred niekoľkými rokmi za úspešného podnikateľa verejnosť považovala takého obchodníka, ktorý si vlastné financie a statky firmy vkladal do svojho kamenného obchodu. V dobe internetu a v dobe silne centralizovaného marketingu prostredníctvom internetu, ochrana dobrého mena je neoddeliteľnou súčasťou podnikajúcej osoby. Ochranná známka a jej hodnota po uplynulých rokoch stúpa a toto je dôvod, prečo čoraz viac podnikateľov hľadá riešenie ako si ochrániť svoj nehmotný majetok. Ochranná známka sa využíva najviac v obchodnom styku, nakoľko predestinuje ochranu majiteľa ochrannej známky pred nekalou súťažou a pred zneužívaním dobrého mena.

Ochranná známka má pre podnik zásadný význam, pretože používaním a časom sa najmä hmotné časti podniku opotrebúvajú a znižuje sa ich hodnota. Týka sa to aj nehmotnej časti podniku, ako sú technické riešenia, patenty či úžitkové vzory, ktoré prekonávajú dobu. Ale nehmotný majetok a ochranná známka sa z tohto vymyká, keďže jej hodnota používaním stúpa.

Časom sa najmä hmotné statky podniku opotrebúvajú a zničia sa, čo je pomerne prirodzený proces, avšak dobré meno sa chráni ale nezničí sa. Po rokoch sa jeho hodnota zvyšuje, tým pádom zvýši aj kvalitu podnikajúcej osoby a jej obchodnej spoločnosti. Pri zneužití dobrého mena a pri nekalej súťaži sú rôzne možnosti ako chrániť súdnou cestou dobré meno podniku.

Ako príklad vám uvádzame aktuálnu hodnotu TOP 10 značiek sveta v roku 2014:

Google: 158,8 mld. USD

Apple: 147,9 mld. USD

IBM: 107,5 mld. USD

Microsoft: 90,2 mld. USD

McDonald’s Fastfood: 85,7 mld. USD

Zdroj: MillwardBrown – BrandZ TOP 100

Máte záujem získať viac infomácií ohľadom registrácie ochrannej známky?

Ochrana duševného vlastníctva – nehmotný majetok firmy.
Pôsobí v spoločnosti FONTIONNEL ako právnik. Jej agendou je primárne právo duševného vlastníctva a problematika obchodného práva.
Mgr. Natália NAGYOVÁ

Referencie

  • agrall better blue
  • kros final
  • backnwhite final
  • tuli final
Potrebujete poradiť?

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte nás telefonicky v pracovných dňoch od 7.30 do 17.00

+ 421 356 450 011
Na začiatok stránky