+421 911 337 773 info@fontionnel.sk

Blog

Novinky z ekonomickej a účtovnej oblasti

Zoznam rizikových podnikateľských subjektov – čierna listina firiem.

Zoznam rizikových podnikateľských subjektov – čierna listina firiem.

Zoznam rizikových podnikateľských subjektov – čierna listina firiem.

Podľa aktuálnych informácií finančnej správy je zverejnený zoznam firiem, ktoré Slovenská republika považuje za rizikové. Sú to firmy a živnostníci, pri…

4351
15.apríl 2013

Podľa aktuálnych informácií finančnej správy je zverejnený zoznam firiem, ktoré Slovenská republika považuje za rizikové. Sú to firmy a živnostníci, pri ktorých vznikli dôvody na zrušenie registrácie pre DPH. Tento zoznam bude raz za mesiac finančná správa aktualizovať.

Do zoznamu bude pridaná firma alebo fyzická osoba, ktorá nepodá v kalendárnom roku opakovane daňové priznanie, nezaplatí opakovane vlastnú daňovú povinnosť, nie je opakovane zastihnuteľný na adrese prevádzkarne, na adrese sídla, a ani na mieste podnikania a pri daňovej kontrole opakovane porušuje povinnosti.

Podnikateľom zoznam slúži na overenie potenciálnosti  obchodných partnerov a či nepatria do rizikových.  Momentálne sa v zozname nachádza 1 402 firiem, ktoré spolu  dlžia na daniach 143 miliónov eur.

Ak ste platcom DPH a Váš dodávateľ ho neodvedie štátu, ručíte zato Vy.  Toto platí v prípade, že na základe  dostatočných dôvodov  ste si vedomí, že dodávateľ si svoju povinnosť nesplní,  DPH štátu neodvedie a ďalším dostačujúcim dôvodom je, že sa nachádza na zozname firiem. Táto novela zákona o DPH je platná od októbra 2012 (§69 odsek 14).

V podstate to pre podnikateľov znamená, že tí poctivý ručia za nepoctivých špekulantov a podvodníkov. Ak nakupujete od  takéhoto nepoctivého podnikateľa a DPH neodvedie, budete ho musieť zaplatiť miesto neho Vy.  Ak ste platcom DPH pred každým nákupom tovaru alebo služby by ste sa mali pozrieť do zoznamu firiem či sa tam nenachádza Váš obchodný partner.

Zoznam firiem k dispozícii TU: http://www.financnasprava.sk/sk/sekcia-danova.html

Referencie

  • agrall better blue
  • kros final
  • backnwhite final
  • tuli final
Potrebujete poradiť?

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte nás telefonicky v pracovných dňoch od 7.30 do 17.00

+421 911 337 773
Na začiatok stránky
Vyžiadajte si od nás konkrétnu cenovú ponuku na službu

    špecifikácia času, kedy Vám môžeme zavolať a pod.